Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej k otvorenému listu predsedu strany Smer-SD Roberta Fica


Rešpektovala som nepísané pravidlo a na post predsedu ÚVO bol vymenovaný nominant súčasnej opozície Roman Šipoš. Dňa 11. apríla 2011 sa však vzdal funkcie. Vláda SR naďalej rešpektovala deľbu rolí a právo opozície navrhnúť kandidáta na tento post. Predseda strany Smer-SD opakovane dostal ponuku predložiť svojho kandidáta. Zároveň som mu ako predsedníčka vlády SR pripomenula, že by bolo vhodné a žiaduce, aby NR SR schválila návrh vlády SR na tento post pred parlamentnými prázdninami 2011, ako aj to, že pre tento post sú významnými atribútmi na kvalitu nominanta odbornosť, skúsenosť, prirodzená autorita, nestrannosť a bezúhonnosť.

Nominácia, ktorú predložil Robert Fico, však nespĺňa dohodnuté kvality. Predsedu strany Smer-SD som oboznámila s verejne známymi dôvodmi, pre ktoré životopis Ing. Jána Valka nezakladá predpoklad odbornosti a skúsenosti v oblasti verejného obstarávania. Zároveň som ako rovnako vážny fakt pripomenula, že Ing. Ján Valko sa v roku 2010 dvakrát uchádzal o významnú verejnú funkciu, no ani raz nezískal dôveru poslancov NR SR. Predseda strany Smer-SD mal možnosť navrhnúť ďalšieho kandidáta, ktorý bude spĺňať dohodnuté kvality. Robert Fico však aj napriek vážnym námietkam naďalej trvá na uvedenom kandidátovi. Vláda SR sa preto týmto návrhom na post predsedu ÚVO zaoberala, vyjadrila však voči nemu vážne námietky a nomináciu neschválila.

Pretože predseda strany Smer-SD trvá na kandidátovi, ktorý nespĺňa dohodnuté kvality a predpoklady na túto funkciu, nedodržal dohodu o kritériách na nomináciu. A pretože odmietol navrhnúť takého kandidáta, ktorý by spĺňal dohodnuté odborné i osobnostné kvality, nevyužil právo opozície na post predsedu ÚVO a neumožnil tak vláde SR navrhnúť Národnej rade SR kandidáta opozície. Takéto konanie predsedu strany Smer-SD je poľutovaniahodné a nezodpovedné.

Predseda ÚVO má byť garantom, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme. Preto je potrebné k návrhom na túto funkciu pristupovať s najväčšou vážnosťou a zodpovednosťou. Právo opozície navrhnúť kandidáta na post predsedu ÚVO neznamená, že vláda má povinnosť automaticky prijať akýkoľvek návrh. Tak ako opozícia má právo navrhnúť kandidáta, tak má vláda povinnosť a zodpovednosť akceptovať iba taký návrh, ktorý bude zodpovedať predpokladom a kvalitám na takúto významnú funkciu a bude zaručovať, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme.

Pretože Robert Fico nevyužil svoje právo nominovať akceptovateľného kandidáta a pretože vláda SR má zodpovednosť za fungovanie takejto dôležitej inštitúcie, ako predsedníčka vlády SR som pristúpila k riešeniu tak, že ďalší postup bude pod verejnou kontrolou.

Ako predsedníčka vlády SR sa zároveň pýtam: Je možné brať vážne slová o kontrole verejného obstarávania od človeka, ktorého vláda pripravila občanov Slovenska o 11, 6 mil. EUR v prípade tzv. nástenkového tendra, o desiatky miliónov eur v prípade predaja emisií, o 25 mil. EUR v prípade sociálnych podnikov, o 13 mil. EUR v prípade propagácie Operačného programu Životné prostredie, či o vyše 3 mil. EUR v prípade bratislavského letiska? Je možné brať vážne permanentné útoky a nepravdy z úst bývalého premiéra, ktorý menoval do funkcie kandidáta, ktorý v súčasnosti vedie Úrad pre verejné obstarávanie a zároveň je v priamom konflikte záujmov kvôli pochybeniam vo verejnom obstarávaní pri projektoch Ministerstva vnútra?* * * * * 
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR