Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie predsedníčky vlády SR k opakovanej tajnej voľbe generálneho prokurátora


Vláda SR si v programovom vyhlásení dala za cieľ zvýšiť dôveru občanov v právny štát, zvýšiť vymáhateľnosť práva, bojovať proti korupcii a klientelizmu. Zmena vo vedení generálnej prokuratúry je jednou z kľúčových pre naplnenie týchto záväzkov a tým aj pre zvýšenie kvality života občanov, pre zdravé a spravodlivé Slovensko. Dnešné hlasovanie poslancov NR SR je preto dobrou správou pre Slovensko.

Verejní činitelia musia mať nielen práva, ale aj zodpovednosť za svoje konanie. Je na čase skončiť s politikou „ruka ruku myje“, s politikou beztrestnosti verejných činiteľov, či s politikou vydierania. Nepristúpim na žiadne dohody o porušovaní etiky v politike, na žiadne kompromisy na úkor demokracie, práva a spravodlivosti. Odmietam takýto „pragmatizmus“. Odmietam moc za cenu zatvárania očí pred porušovaním základných princípov demokracie.

Je absurdné a v rozpore so základnými zásadami trestného konania, aby procesy v prípravnom konaní a konaní na súde trvali viac ako desať rokov. V súčasnosti dochádza k výraznému porušovaniu zákona nielen z hľadiska neprimeranej dĺžky konania, ale aj pri uplatňovaní požiadavky náležitého zistenia skutkového stavu v trestnom konaní tým, že nie je dôsledne uplatňovaný dozor nad týmto procesom. Prečo niektorí nepotrebujú zmenu vo vedení a fungovaní generálnej prokuratúry? Nie všetky trestné činy sú stíhané, a tým aj ich páchatelia. Doterajší prístup ku kauzám s politickým pozadím mi pripadá ako princíp „no a čo?“ Kauza emisie? No a čo! Kauza nástenkového tendra? No a čo! Podvody s pozemkami? No a čo! Takéto „no a čo“ musí konečne prestať! Odmietam generálne prikrývanie káuz, pretože práve to najviac spochybňuje fungovanie demokracie a oberá občanov o dôveru v právny štát.

Hoci sa občanom môže zdať, že voľba generálneho prokurátora sa týka len politikov, opak je pravdou – týka sa všetkých občanov, pretože v konečnom dôsledku ide o vymáhateľnosť práva pre všetkých, o rovnosť všetkých občanov pred zákonom, bez ohľadu na ich spoločenské postavenie.

Stále sme ešte v situácii, keď nemáme zvoleného generálneho prokurátora. Občania sa právom pýtajú, prečo to trvá tak dlho. Odpoveď je jednoduchá: pretože ide o spor dvoch typov politík, o súboj dvoch predstáv o fungovaní demokracie, práva a spravodlivosti. Tento súboj ešte nie je ukončený. Čaká nás ešte druhý krok – dovŕšiť proces zmeny na generálnej prokuratúre tak, aby sa aj v praxi potvrdzovala rovnosť všetkých občanov pred zákonom.