Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča k dezinterpretácii výsledkov rokovania o novele jazykového zákona


Vicepremiér Dušan Čaplovič: Jazykový zákon má adekvátnu formu aj obsah
Včerajšie rokovanie s predsedom Európskeho parlamentu Jerzym Buzekom sa týkalo aj novely jazykového zákona. Vicepremiér SR Dušan Čaplovič počas spoločného rokovania detailne vysvetlil dôvody poslednej novelizácie, ktoré podľa neho vytvorili priestor na to, aby sa na Slovensku dalo štandardne komunikovať v úradnom styku a v štátnom jazyku a ten, kto neovláda jazyk menšiny, nebol na jazykovo zmiešanom území diskriminovaný. Podpredseda vlády SR zároveň zdôraznil, že dnešná podoba zákona v žiadnom prípade nediskriminuje žiadneho príslušníka národnostnej menšiny, nebráni mu v osobnom, súkromnom kontakte používať materinský jazyk, teda jazyk národnostnej menšiny.
V súčasnosti platnú literu zákona vicepremiér SR považuje za vyhovujúcu a štandardnú. Podľa neho má dnes jazykový zákon adekvátnu formu aj obsah. Podpredseda vlády SR zároveň zdôrazňuje, že zákony v modernej spoločnosti nepredstavujú trestajúci meč, ale majú za úlohu slúžiť občanom a reagovať na spoločenský vývoj. To však v žiadnom prípade neznamená, že vláda SR uvažuje o úpravách či zmenách v jazykovom zákone. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič je presvedčený, že samotná prax spochybní všetky kuvičie hlasy a neopodstatnenú kritiku, ktorá sa niesla obdobím príprav a schválenia tohto zákona.

Michal Kaliňák,
hovorca podpredsedu vlády SR