Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča k 17. novembru – Nežnej revolúcii


Vicepremiér SR Dušan Čaplovič považuje 20. storočie za medzníkové a rozhodujúce v dejinách ľudstva a civilizácie, na ceste od totalitných režimov k demokracii. Storočie dvoch svetových vojen a dvoch totalitných režimov významne ovplyvnilo generácie súčasníkov a je pokladnicou dejinných poučení pre budúcnosť ľudstva.
Aj v zlomovom roku 20. storočia, v novembri 1989 to boli práve mladí ľudia, ktorí dokázali odvahou a otvorenosťou voči názorom iných odštartovať koniec viac ako štyridsaťročnej arogancie moci jednej strany, prispeli k nenásilnému pádu režimu, ktorý stál na šírení strachu, zloby či neznášanlivosti. Vicepremiér SR Dušan Čaplovič si myslí, že ani dvadsať rokov po novembrových celospoločenských zmenách nesmieme zabúdať na súvislosti, pretože spomienky a fakty sú priestorom pre ponaučenie, pre hľadanie lepších riešení problémov každej doby. V tejto súvislosti zdôrazňuje, že proti myšlienkam intolerancie, xenofóbie, antisemitizmu, nacionalizmu a triednej neznášanlivosti je potrebné vystúpiť hneď v zárodku, pretože ich prehliadanie nakoniec vždy prerastie v autoritatívny, totalitný režim.
Napriek tomu, že mnohé sny z novembrových dní sa nenaplnili, dnes je naša krajina súčasťou modernej európskej spoločnosti, verejný i osobný život stojí na hodnotách slobody, solidarity a súdržnosti. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič je presvedčený, že na Slovensku už vyrástla nová generácia ľudí, ktorá sa odvážne pozerá do budúcnosti, vďaka jej elánu spoznávame moderné riešenia výziev doby. Dvadsaťročná sloboda a otvorenosť vytvorila priestor, aby si každý z nás uvedomil zásadné rozdiely medzi totalitným a demokratickým režimom, aby sme sami dokázali rozlišovať medzi hrozbami a novými príležitosťami.


Michal Kaliňák,
hovorca podpredsedu vlády SR