Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti fašizmu a antisemitizmu


Počas jedinej noci 9. novembra roku 1938 bolo v Nemecku zavraždených niekoľko desiatok Židov, vypálených viac ako sto synagóg a zničených niekoľko tisícok židovských obchodov. „Krištáľová noc“, pomenovaná po záplave sklenených črepín z rozbitých výkladov a okien, tak predznamenala ďalší osud nemeckého a európskeho židovstva. Dnes uplynulo presne 71 rokov od tejto udalosti.
Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič si uvedomuje historickú a symbolickú dôležitosť tohto dňa. Aj naša vlastná história je totiž smutne poznačená ideológiou nenávisti, ktorá počas druhej svetovej vojny do koncentračných táborov deportovala takmer 72 000 občanov židovského pôvodu zo Slovenska, z ktorých žiaľ prežilo iba niekoľko stoviek.
Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič vníma, že i napriek ohavnosti nacistickej genocídy stále existuje množstvo apologétov, ktorí sa obdobím fašizmu a nacizmu nielen inšpirujú, ale snažia sa túto ohavnú ideológiu oživiť. Zmyslom dnešného dňa tak nie je iba pripomenúť si nevinné obete nacistického režimu, ale tiež poukázať na skutočnosť, že ideológie fašizmu, nacizmu a antisemitizmu sú stále prítomné v našej spoločnosti. Vláda Slovenskej republiky presadzuje nulovú toleranciu voči nim a nepripustí, aby sa ktokoľvek pokúšal o ich oživenie.