Preskočiť navigáciu 
Úvodná stránka Verzia pre tlač 
Mapa stránky RSS 
English

Vyhlásenie podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča k 91. výročiu vzniku Česko-Slovenska a vyhláseniu Martinskej deklarácie slovenského národa


V dnešný deň si spoločne pripomíname 91. výročie udalostí vedúcich k vzniku Česko-Slovenska, udalostí ktoré Slovákov natrvalo umiestnili na demokratickej politickej mape Európy. Spoločne s českým národom si pripomíname 91. výročie vyhlásenia Česko-Slovenska v Prahe dňa 28. októbra 1918, ako aj vyhlásenie Deklarácie slovenského národa v Martine dňa 30. októbra 1918, kedy sme sa suverénne a rovnoprávne prihlásili k historickému dedičstvu našich predkov a moderným štátoprávnym ambíciám slovenského národa, ktoré našli svoje naplnenie vznikom Slovenskej republiky dňa 1. januára 1993 a zároveň sme sa stali súčasťou rodiny slobodných a demokratických národov novej Európy budovanej na troskách absolutistických režimov 19. storočia.

Udalosti roku 1918 znamenali pre slovenský národ možnosť vymaniť sa spod hlbokého útlaku maďarizácie, atakujúceho existenčné základy našej svojbytnosti, a zároveň novú príležitosť na budovanie svojej identity, vzdelanosti a kultúry. Hoci dejinný vývoj Česko-Slovenska priniesol aj mnohé politické zvraty, nenaplnené túžby alebo zmarené dohody zostane nespochybniteľným dejinným faktom, že bez týchto udalostí by sme nemali možnosť kráčať dnešnou cestou - cestou budovania samostatnej slovenskej štátnosti.


Vyhlásenie poskytla Kancelária podpredsedu vlády SR.